Zománcgyár a sajtóban
100 éves a bonyhádi zománcgyár |
100 éves a bonyhádi zománcgyár
Szerzõ Steib György
2009. March 08, Sunday 21:27
Idén - 2009-ben - száz éves a bonyhádi zománcgyár. Mûködik, árut termel. Nem kis dolog mai, válságos idõnkben,de most nem errõl szeretnék írni. Inkább a kezdetekrõl. Arról, hogy mikor született, és milyen körülmények között?
A gyár bevezetett, elfogadott születésnapja: 1909. június 16-dika. Lehetne más is, hisz egy termelõ üzem létrejöttehosszú folyamat; az elhatározástól, a bejegyzésen át az üzembeállásig, az elsõ termék megjelenéséig. PerczelBéla gyáralapító cégjegyzése 1909. június 8-án kelt: "Tisztelettel alulírott - mint a baranyamegyei Hidas községhatárában lévõ Magyar zománczmû és fémárúgyár Perczel Béla cég tulajdonosa (...) a kereskedelmi egyénicégjegyzékbe leendõ felvétel céljából (...)" A bejegyzésrõl szóló Végzés idõpontja: 1909. június 16., és így szól: "A kir.törvényszék, mint kereskedelmi egyéni cégek jegyzéke III. kötetének 15. lapján a 3-ik rovatba, magyarul: Magyarzománczmû és fémárúgyár Perczel Béla, németül: Metalwaren Fabrik, Béla von Perczel, a 4. rovatba: Hidas, az 5-ik rovatba: Perczel Béla földbirtokos és gyártulajdonos bonyhádi lakos bejegyeztessék."
Az épülõ gyár helyszíni szemléjét 1909. április 30-án tartották meg. A jegyzõkönyv szerint: "(...) a pécsváradi járásfõszolgabírája által Perczel Béla bonyhádi lakos kérelmére Hidas község határában felállítandó Magyar zománczmûés fémárúgyár, továbbá dominó, sakk, dákóbõr és csontfeldolgozó gyárak telepengedélyezése tárgyában. (...)Egyben hatóságilag igazoltatik, miként a gyárak felállítása, mellékelt községi bizonyítvány szerint Hidas községbenáprilis 2-án és 28-án közhírré tétetett, s a telepengedélyezés ellen a mai napig sem szóval, sem írásban senkirészérõl kifogás vagy észrevétel nem tétetett. Kérdéses gyártelep a Pécs-Szekszárdi trvhatósági út mentén,annak 20-21 km között 81 méter szélességben épül. (...) A fent említett két gyár közös épülete 5 osztályból áll és pedigfestészeti mûhely, zománcozó mûhely, lakatos mûhely (...), iroda, raktárhelyiségek és különféle kemencék, valamintdobozkészítõ osztály. (...) A B osztály nyugati részétõl mintegy 20 méterre csontzsírtalanító osztály fog építtetni, a holbenzinnel lesz zsírtalanítva. A C osztály nyugati részétõl 12 méterre pöczegödörrel ellátott - külön a férfiak, külön a nõk részére- árnyékszékek épülnek. A vázrajzon feltüntetett és pedig összesen 4 kétszobás, 4 egyszobás, külön-külön könyha éséléskamrával, egymástól elkülönített munkáslakások épülnek. (...)"
Perczel Béla igazi "pechvogel" volt, egy "szerencsétlen flótás". Amibe belefogott azzal a baj együtt járt. Az 1902-ben,Forberger Lászlóval közösen létesített bonyhádi villanytelep csõdközelbe jutott. Tabi birtokán elpusztult teljessertésállománya. Az éppen indult bonyhádi gyárban pedig tyúkok borzolták idegeit. A feljelentés 1909.szeptember 24-én érkezett egy hidasi lakostól, aki elpanaszolta, hogy "Perczel Béla hidasi gyára melletti földjén a gyárimunkások baromfiai neki igen sok kárt okoznak, kéri ennél fogva Perczel Béla gyártulajdonost kötelezni, miszerint agyártelepet oly kerítéssel vétesse körül, amelyen a baromfiak nem bújhatnak keresztül. Megjegyzi még, hogy PerczelBéla gyárának telepengedélyezésekor is már kifejezést adott ezen óhajának, s dacára ennek, csak sodronyhuzalokkal van a gyártelep bekerítve." A panaszos decemberben jegyzõkönyvbe vétette, hogy"a gyártelepen lakómunkások õt már egy ízben megtámadták és le akarták lõni, mert a tilosban talált baromfiakat pusztította." A"tyúkper" 1910. május 14-én zárult le.
Perczel Béla nem volt jó gazdája a gyárnak, azt már 1922-ben el akarta adni. Errõl fia, Perczel József Mihály beszéltele, és aki ettõl kezdve - kis megszakítással - egészen az 1948-as államosításig vezette az üzemet. Az õmunkásságának tiszteletére, az évforduló kapcsán most "elhelyezek" egy emléktáblát a gyár bejáratához: "Azománcgyár dolgozói tisztelettel adóznak Perczel József Mihály gyártulajdonos emlékének, aki rendületlenszorgalommal és szakértelemmel vezette üzemét, ezzel munkát és megélhetést biztosított sok ezermunkásembernek.
õ, egyike Bonyhád ipari felvirágoztatójának. Állították: a gyár dolgozói a 100 éves évfordulón."